Василь Липківський – визначний український церковний діяч, просвітник, реформатор православного церковного життя, перший Митрополит Київський і всієї України відродженої 1921 року Української Автокефальної Православної Церкви, який віддав за її становлення своє життя.

Народився Василь Констянтинович Липківський в 1864 році в селі Попудні Київської губернії (нині Черкаська область). Його дід і батько були священиками. В 1873-79 рр. учився в Уманській бурсі, в 1879-84 рр. – в Київській духовній семінарії, в 1884-1889 рр. – в Київській духовній академії, яку закінчив з ученим ступенем «Кандидата богослів’я». В 1890 році був призначений на законовчителя Черкаської прогімназії, а 1891 висвячений на священика. Після цього, у 1892 році отця Василя призначили настоятелем собору у місті Липовці Київської губернії і повітовим інспектором церковно-парафіяльних шкіл Липовецького повіту — організатором шкільної мережі. Саме тоді вперше проявився його талант організатора й педагога.

За час свого митрополичого служіння доклав надзвичайних зусиль до розбудови української православної церкви та спромігся перетворити її на впливовий фактор життя тогочасного українського суспільства. Відвідав з особистими візитами понад 400 парафій, де зустрічався з вірними УАПЦ та проповідував. Здійснив численні переклади на українську мову богослужбової та релігійної літератури. Є автором «Історії Української церкви». У віці 73 років розстріляний за вироком «трійки» НКВД. Точне місце поховання невідоме (на Лук'янівському цвинтарі в Києві встановлено символічний пам'ятний хрест). 1989 року реабілітований «за відсутністю складу злочину». Духовенством та прихожанами сучасної УАПЦ Василь (Липківський) шанується як святий.

Джерела:
http://uaoc.net/
http://uk.wikipedia.org