місце розстрілу євреїв фашистами під час ІІ Світової Війни Не так давно до мене звернувся один чоловік із Сполучених Штатів Америки. Він шукав інформацію про єврейське населення в місті Липовець. Я звернувся із цим запитанням до директора Липовецького архіву, відомого липовецького краєзнавця Олександра Рогового, і ось що він розповів.

До революції 1917 року в Липовці проживала велика єврейська громада. Їх поселення займало центр міста попід річку від мосту, де зараз стоїть пам'ятник-танк, до колишнього Липовецького замку, який був розташований на місці теперішнього ТОВ "Млинпром", що за школою №2. І якщо тоді кількість жителів міста була до 15 тисяч, то 10 тисяч із них були євреї. Діяло три синагоги.

Після Першої світової війни та Жовтневої революції 1917 року і до ІІ Світової війни в місті залишилось дві синагоги і 10 тисяч населення, з яких близько 7 тисяч були євреї. Під час ІІ Світової війни фашистами було розстріляно величезну кількість євреїв з Липовця і навколишніх сіл. Є дві братські могили на місцях розстрілу євреїв, які стоять поряд в полі за Липовцем напроти повороту до села Вікентіївка. В одній поховано близько 1200 євреїв, в іншій -- близько 800 осіб.

   
   

 

Розстріли євреїв під час війни продовжувались. Ще одна братська могила, де розстрілювали і хоронили місцеве населення, зокрема і євреїв, розташована на околиці Липовця біля колишнього аеродрому, біля теперішнього ТОВ "Яблуневий дар". Під час Другої світової війни були знищені і дві синагоги.

 

 

До теперішнього часу більшість євреїв, які ще залишалися в місті, повиїжджали, і про єврейську громаду в Липовці залишися тільки давні спогади, і ще дуже давнє єврейське кладовище. Щоправда місцеві люди почали камені із надгробків розтягувати собі для господарства, але на сьогодні ще є там пару десятків кам'яних надгробків із єврейськими надписами. Воно знаходиться по вулиці Зелена в Липовці