Кульмінаційним моментом на 33 сесії районної ради шостого скликання став розгляд питання про внесення змін до рішення 9 сесії районної ради п'ятого скликання від 12 квітня 2007 року №107 "Про герб і прапор Липовецького району". Сім років тому навколо геральдики також велася гостра дискусія. Однак після того герб і прапор Липовеччини стали вже звичним атрибутом. Аж тут зявився висновок геральдичної комісії з Києва про те, що занадто кольорів у гербові, вони не зовсім відповідають вимогам, наш край не має стосунку до козацької минувшини тощо. Отриманий до ознайомлення новий ескіз герба, в свою чергу, викликав ще більше запитань у депутатів. Найперше, що викликало реакцію, те, чому сесія має затверджувати новий герб без ознайомлення із запропонованим ескізом широкої громадськості?

Звичайно, що більшості пересічних громадян району, можливо, й не важливо те, як виглядатиме новий герб. Адже це ніякою мірою не впливає на рівень і якість життя, але саме з таких начебто дрібниць і формується ставлення до державних і регіональних символів. Тому сесія районної ради прийняла закономірне рішення - винести дане питання на розгляд громадськості.

Геральдично-вексилологічна експертиза проектів герба та прапора Липовецького району

Розглянувши проекти герба і прапора Липовецького району, затвердженні рішенням сесії районної ради 12 квітня 2007 року, можна зробити такі зауваження та висновки:

1. За змістом

Для герба використано три основні символи. Козак з мушкетом є символом земель Війська Запорожського, а пізніше - Гетьманщини, тому трактується як територіальний знак Лівобережної України, до якої Липовеччина, очевидно, не належить. Шестерня та колоски дуже загальні елементи, які характеризують сільське господарство та машинобудування, що притаманні понад половині районів України. Срібний бик є символом районного центру і його присутність у гербі району цілком допустима.

На прапорі загалом вдало використано як називний символ липові листки, але їх слід було подати не так натуралістично, а стилізовано.

2. За колористикою

У проектах символів не дотримано вимог геральдичної колористики. У гербах можна використовувати лише 5 кольорів (синій, червоний, зелений, чорний і порпуровий) та 2 метали (золото й срібло). При цьому не можна наносити кольорові фігури на кольорові поля. Тому недопустимими є зображення козака в червоній одежі на синьому полі та золотих колосків у золотому полі. В описі герба замість визначень голубий, малиновий і жовтий треба вказати синій, порпуровий та золотий. 

Для прапора обмежень у застосувані кольорів немає

3. За композицією й оформленням

Для герба обрано не властиву форму щита, хоча з метою формування системи місцевих символів варто було використовувати заокруглений знизу щит, як у гербах Вінницької області та низки районів.

Прапор подано на нормативному прямокутному полотнищі зі співідношенням ширини до довжини як 2:3 (як вживається для Державного прапора та всіх обласних і районних).

Висновок:

Підсумовуючи, слід відзначити досить невдале змістове та художнє вирішення проектів герба Липовецького району. В окремих деталях він не відповідає нормам геральдичної колористики, композиції або має невдалі елемети. Загалом проект герба потребує значного доопрацювання чи й переробки, щоб він міг відповідати й геральдичним вимогам, і принципам формування цілісної системи місцевих символів, що передбачено указом Президента України "Про впорядкування геральдичної справи в Україні".

Ескіз нового герба

 

Примітка

Пропозиції від бажаючих приймаються Липовецькою районною радою та газетою "Липовецькі вісті" до 18 січня 2015 року з наступним розглядом робочою групою.

за матеріалами газети "Липовецькі вісті" №96 від 12 грудня 2014 року

Додати коментар


Захисний код
Оновити