Новина про отримання Липовецькою міською радою гранту від Європейського Союзу на програму «Розвиток велотуризму у Липовецькому районі» облетіла Липовець ще наприкінці літа минулого року. Але чи це більшість не придала цьому значення, чи просто спочатку не звернула увагу. Вже через півроку цей проект почав обростати фейковою інформацією з різних неавторитетних джерел – по типу, як кажуть, «одна бабка сказала». Щоб не поширювати чутки, ми звернулися безпосередньо до керівника робочої групи проекту Заблоцької Алли Володимирівни з проханням висвітлити ситуацію на теренах Липовеччини.

- Кор.: Отже, Алло Володимирівно, «Розвиток велотуризму в Липовецькому районі», звідки ця ідея?

- А.В.: Ідея виникла спонтанно. Міська рада кожен рік намагається залучити кошти різних спонсорів до розвитку нашого містечка. Виграти грант для міста – це чудова ідея для його розвитку і покращення інфраструктури. Але якщо брати до уваги, що отримати подібний грант з досить чималим бюджетом охочих є багато і всі пишуть приблизно одне і те ж, то для перемоги необхідна родзинка, яка виділить проект з поміж інших. Вважаю, нашій міській раді чудово вдалося привернути увагу до власного проекту, зробивши акцент на велотуризм – адже саме велотуризм та відпочинок на велосипеді дуже популярні наразі в Європейських країнах.

- Кор.: Тобто розвиток велотуризму – це була не головна ідея при написанні програми?

- А.В.: Головна ідея при написанні проекту – створення умов для розвитку нової, як для нашого регіону, сфери діяльності – туризму. Це включає в себе розвиток інфраструктури міста, підвищення підприємницької активності, покращення добробуту жителів. Тому міська рада вдало поєднала ідею розвитку велотуризму і розвитку Липовця та району. Якщо б проект передбачав проведення ремонтів доріг, прокладання водопроводів, малоймовірно що грант отримали саме ми.

Галузі туризму у нас в районі і в місті майже не приділяли ніякої уваги, хоча вона достатньо перспективна і прибуткова. Саме для розвитку туризму потрібно розвивати такі туристично-привабливі місця як Іллінецько-Липовецька астроблема, про яку більшість липовчан тільки щось чули. При цьому вони зовсім не знають про її унікальність та місце розташування. Не кажучи вже про інші історичні пам’ятки і місця, які до цього часу ніхто не привів в належний стан. Головним же нашим багатством є природні ландшафти, які в деяких місцях майже не зазнали втручань цивілізації і ще зберегли своє природну красу. Це є головною перевагою зеленого туризму.

- Кор.: Отже грант виграно, як далі розвивається програма?

- А.В.: Після того як міська рада виграла грант, було підписано необхідні договори, перерахована частина коштів на її рахунок. Міською радою була, відповідно до проекту, найнята команда для реалізації запланованих заходів. Це, зокрема, я – як керівник робочої групи проекту, менеджер проекту та фінансовий менеджер. Ми, відповідно, узгодили всі кошторисні витрати із грантодавцем, і тепер реалізовуємо етапи програми відповідно до календарного плану. На сьогодні забезпечена організація роботи офісу, проведена реєстрація проекту в Мінекономіки, проведено заходи для прийняття програм з розвитку велотуризму в місті і в районі, а саме – організовано семінар, розроблено експертні висновки; виконано початкові роботи з підготовки міського скверу для реконструкції під велопарк.

- Кор.: У місті іноді можна почути дискусії про доцільність витрачання коштів саме на велотуризм.

- А.В.: Кошти, які дає грантодавець можна витрачати тільки на ті статі, які обговорені і прописані в програмі та узгоджені з ним. Якщо передбачено програмою відповідна сума на реконструкцію парку, скажімо, то зменшити її або збільшити за рахунок інших статей не можна, хіба що з дозволу грантодавця. І повірте, грантодавець, пильно стежить чи правильно витрачаються кошти, чи вкладаємось ми в графік по програмі. Звітуємо ми перед ним постійно. До речі, виникало декілька раз непорозуміння з місцевими депутатами, які вимагали від нас детального фінансового звіту по гранту. Однією з умов підписаного з Представництвом ЄС в Україні грантового контракту є певна конфіденційність щодо надання інформації по проекту. Якщо її не дотримуватись – нам можуть призупинити фінансування.

- Кор.: Але дуже часто запитують про гроші співфінансування.

- А.В.: Так, згідно, умови надання гранту отримувачі коштів зобов’язані співфінансувати проект в розмірі не менше 10% від загальної кошторисної вартості проекту. Сума співфінансування за умовами проекту «Розвиток велотуризму у Липовецькому районі» складає 14,8 тис. євро (кошти бюджету міської ради) та 10,0 тис. євро (кошти районного бюджету). В першу чергу це співфінансування буде направлене на реконструкцію міського скверу, а також на виконання інших заходів по проекту (в залежності від того, коли партнери проекту виділять відповідні кошти).

- Кор.: А як з календарним планом, вкладаєтесь?

- А.В.: Наша робоча група виконує план чітко до прописаної програми. Дотримано всіх календарних термінів та інших вимог до організації роботи по проекту. Коли перед новим роком у нас була перевірка із Євросоюзу, то наша робота була оцінена перевіряючими на відмінно. Нам було запропоновано проконсультувати деяких інших грантоотримувачів Вінницької області, які пізніше розпочали реалізацію власних проектів.

- Кор.: Які плани надалі?

- А.В.: На черзі - проведення реконструкції міського скверу під велопарк із його урочистим відкриттям, організація велопробігу до м. Йихві в Естонії, облаштування туристичного маршруту до астроблеми, організація туристично-інформаційного центру, рекламування та інформаційний супровід проекту у вигляді реклами, листівок, оголошень, велопробігів, велоквестів тощо.

- Які головні труднощі вбачаєте в реалізації проекту?

- А. В.: Головна проблема, я думаю, це об’єднання громади міста та району навколо цікавої ідеї з розвитку туристичної галузі, яка може надати поштовх для розвитку регіону. Наших жителів необхідно навчити, любити і гордитися своїм краєм, використовувати його переваги та сильні сторони. Бо в процесі роботи дуже багато зустрічається, так званих скептиків, які навіть не хочуть зрозуміти й оцінити перспективи та можливості, які може дати проект для нашого міста. Поки ми не навчимося любити і гордитися нашим краєм – сюди буде дуже важко залучати туристів.

- Кор.: Яких результатів ви очікуєте від реалізації даного проекту?

- А.В.: По перше, як я вже зазначала, – це розвиток інфраструктури нашого містечка. Також це створення в районні стартової площадки для розвитку нової галузі – туризму. Через зацікавлення місцевих підприємців у розвитку туризму будуть створюватися нові робочі місця, зростатиме добробут жителів громади.

- Кор.: Дякую, Вам, Алло Володимирівно, за те що погодилися розказати про проект і, як кажуть, «розставити все на свої місця». Хочу побажати Вам і Вашій команді не зважати на перешкоди та досягнути успіхів у цій корисній і такій нелегкій справі. Адже досягнення мети проекту дозволить поліпшити добробут нашої громади в цілому.

Додати коментар


Захисний код
Оновити