Руслан ДемчакКожен день народження людина намагається підбити підсумки прожитого періоду, згадати добрі моменти, проаналізувати сумні, визначити як будувати наступний період життя. У серпні ми святкуємо День незалежності України – День народження нашої держави. За всі роки незалежності останній рік був дійсно складним, переломним і все ж таки таким, що дає надію на краще.

Підсумовуючи останній рік життя нашої Батьківщини, ми вирішили поговорити із нашим земляком – Русланом Євгеновичем Демчаком. Як патріот, як бізнесмен, він поділився з нами своїми думками, щодо ситуації в країні та чого можна чекати найближчим часом.

- Руслане Євгеновичу, безперечно головною подією та шоком для всіх українців останнього року – є війна, хоча вона і носить назву антитерористичної операції (АТО). Точиться багато суперечок навколо того, чи треба вводити воєнний стан та називати речі своїми речами, що війна – це війна.

- Процедура прийняття воєнного стану стандартна: рішення приймає Президент з подання РНБО, протягом двох днів указ про введення ВС повинен бути затверджений парламентом й оприлюднений у ЗМІ.

Тобто складності ввести воєнний стан немає, інше питання, чому краще цього не робити і як його ефективного забезпечувати. Україна фактично в стані бойових дій останні пів року. АТО дозволяє вводити все те, що вводиться під час воєнного стану, за винятком деяких моментів, наприклад комендантської години.

Багато хто думає, що коли вводиться воєнний стан, то скрізь хазяйнують військові. Якраз ні. Закон чітко говорить: "Воєнний стан передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень". Тобто законом передбачено, що військові виконують тільки свою частину заходів, а діяльність інших державних і місцевих органів влади не зменшується, а навпаки – значно посилюється.

Підтримка воєнного стану вимагає додаткових сил і засобів для виконання всіх заходів, які записані в законодавчих актах. Сьогодні введення воєнного стану нічого не дасть для військових, а тільки додасть адміністративного навантаження.

Багато воєнних, розуміючи це, як раз проти введення воєнного стану. А цим питанням більше спекулюють політики-популісти.

Треба зазначити, що набагато більше обмежень (які мають місце під час воєнного стану) для цивільного населення донецького та луганського регіонів вже давно ввели терористи і сепаратисти.

Крім того, під час введення воєнного стану стає неможливою підтримка держави міжнародними фінансовими інститутами, зокрема МВФ.

У військовому становищі заборонені поставки зброї, продукції подвійного призначення, що зараз є конче потрібне нашим військовим в АТО.

- Однією з найбільших втрат України, безперечно, є Крим. Руслане Євгеновичу, як Ви вважаєте, чи є шанс повернути Крим? Які є механізми у чинної влади?

- Сьогодні анексія Криму здається безвихідною ситуацією. Припускаю, що можливо пройдуть і роки для врегулювання ситуації.

Путін самостійно не відступить і не поверне Крим. «Втрата обличчя», з подальшим зниженням власного рейтингу, що сьогодні за даними російських ЗМІ сягає 80%, — це не його шлях.

Кримське питання має вирішуватись юридичними, політико-дипломатичними та економічними заходами. Механізм лежить в площині міжнародних судів, звернень до Ради безпеки ООН, залучення підтримки серед країн-учасниць СНД та лідерів країн ЄС з метою здійснення більш жорсткіших економічних заходів та санкцій до Росії.

Звичайно, вони і зараз провадяться, але доволі поступово. Ймовірно, більш рішучіші та узгоджені дії США та країн ЄС мали б ефективніший результат.

Також вважаю, що Україна має провести національне розслідування та підрахувати збитки, що вже було нанесено всіма діями російської сторони.

Нагадаю, що згідно з українським законодавством, від’єднання Криму від України було б можливим лише після узгодження позицій урядів обох держав. Так, ігноруючи законодавчі акти України, Росія відтепер апелює до своїх (з 9 травня 2014 року вступили в дію правки до Кримінального кодексу РФ), мовляв заклики до здійснення дій, спрямованих на порушення територіальної цілісності Російської Федерації буде приводом до кримінальної відповідальності (ув’язнення до 5-ти років) для тих, хто буде публічно говорити про необхідність повернути Крим до складу України. Крім того, порядок виходу суб’єктів федерації зі складу РФ не прописаний законодавчо.

- Як Ви оцінюєте ситуацію на сході країни. Які прогнози даєте. Як ви вважаєте, яким чином питання може бути врегульовано.

- В такий ситуації давати прогнози – невдячна річ. На жаль, думаю, що такий прогноз не зможуть зробити ні політики, ні воєнні, ні західні експерти.

Головна вимога до всіх українців – єднання, згуртованість та допомога тим, що кожному під силу на своєму рівні.

Я думаю, що найближчим часом все-таки ми побачимо перехід від військових методів вирішення конфлікту до політичних і дипломатичних. І в цьому нам має допомогти Європейський союз, що прямими та опосередкованими діями заставить Росію припинити військову і фінансову допомогу сепаратистам на сході України.

- Сьогодні українці об’єднались як ніколи, і кожен підтримує армію та переселенців. Чи підтримуєте Ви такий патріотичний рух та яким чином?

- Я гордий тим, що в скрутний для країни час наші люди гуртуються задля спільної справи. А вона у нас зараз єдина: збереження цілісності українських земель, розбудова нової правової держави, побудова морального суспільства, де в центрі державної політики стоїть людина.

Це неправильно говорити про свої вчинки. Однак звичайно, я не залишаюсь осторонь. Маючи в своєму розпорядженні ресурс у вигляді бізнесу та благодійного Фонду Демчака, це дає додаткові можливості виходити на рівень іноземних благодійних компаній та європейських компаній, що можуть допомагати українській армії.

- Багато говорять, про люстрацію старої влади (чиновників). Як Ви вважаєте, як вона може відбутись, чому ще й досі не виконана одна з головних вимог Майдану?

- Люстрація, зазвичай, пов’язана зі зміною політичного режиму, звільнення чиновників злочинної влади. Не погоджусь, що нічого не зроблено. Просто треба дещо більше часу. Адже колишня влада розставляла своїх прибічників роками. Обрано нового Президента, у жовтні мають відбутися парламентські вибори. Погоджусь із висловом Петра Порошенко, що кращою люстрацією влади повинні стати парламентські вибори. При цьому на нас, як на виборців, покладена значна доля відповідальність.

Сподіваюсь, що ми стали мудрішими, і українці зробили правильні висновки із подій останніх років життя.

- Які пріоритетні завдання сьогодні стоять перед чинною владою?

- Звичайно найголовніше зараз – це забезпечення миру в країні. На перших етапах після звільнення міст від бойовиків ДНР та ЛНР варто буде відновлювати нагальні об'єкти – водопостачання, світло, газ і т.д. Згодом, і масштабні інфраструктурні проекти з відновлення Донбасу.

Однак однією із першочергових завдань залишається підготовка до парламентських виборів до Верховної Ради України із забезпеченням законності та правового порядку на всій території України.

Безумовно, на часі створення нової демократичної коаліції в парламенті, здійснення політики європейських реформ і проведення реформи місцевого самоврядування, забезпечивши регіони ширшими повноваженнями в економічній та гуманітарній сферах.

Варто припинити розпалювати суспільство законом про мову і принаймні тимчасово, до внесення коригувань, повернути закон про мовну політику від 2012 року.

Політична та економічна інтеграція в Європейський союз має йти шляхом скорочення корупції, посилення протидії рейдерству, прозорості процедур проведення державних закупівель, можливості залучення громадського контролю та забезпечення рівних конкурентних умов роботи підприємств державного і недержавного секторів економіки.

- Які перспективи у бізнесменів, як їм працювати?

- Режим Януковича за останні роки значно скоротив кількість підприємців. І мова йде не тільки про надмірний тиск контролюючих органів, зокрема з боку податкової системи України та відповідно «природного» закриття підприємств. Бізнес останніми роками був змушений віддавати на хабарі до 50% від своїх оборотів.

Безумовно, економіка України потребує відновлення та збільшення кількості суб’єктів малого та середнього підприємництва та їхньої переорієнтації на виробництво товарів та надання послуг. Однак, першочерговими завданнями роботодавців зараз має бути підтримка влади у поточній ситуації. Питання стосується і участі у бюджетній політиці, у додатковому фінансуванні армії.

Потенціал в Україні є, спеціалістів достатньо. Все що треба — просто дати можливість працювати і не заважати.

- За результатами минулорічного соцопитування агентства IFAK Institut 45% українців сприймали День незалежності як додатковий вихідний день, а 31% - вважали цей день одним з головних свят. Напевне цей рік показав би зовсім інші дані. На жаль цьогорічне святкування Дня незалежності відбудеться із зброєю у руках. Руслане Євгеновичу, що Ви побажаєте своїм землякам, українцям і всім патріотам.

- Ми живемо в умовах, коли тисячі наших військовослужбовців сьогодні змушені захищати рідні кордони, свою, Богом дану землю. Сьогоднішня ситуація це випробування для всіх нас, яке більшість витримує із гордістю та щирою людяністю.
Бажаю всім мирного неба, нехай Господь Бог береже Україну і всіх нас!

Додати коментар


Захисний код
Оновити