Словацький монументУ листопаді багато історичних дат, що пов’язані з нашим містом. І одна з них міжнародного значення. А саме 3 листопада 1942 року відбулося урочисте відкриття меморіалу загиблим воїнам словакам у Другій Світовій війні. Це шестиметровий обеліск оригінальної конструкції на іноземному військовому похованні при в’їзді в місто – єдиний такого роду в Україні.

22 липня 1941 р. під Липовцем відбувся один з перших контрударів Червоної армії проти Вермахту. В ході цієї операції частинами 6-ї та 12-ї радянської армії була розгромлена словацька мотобригада, що воювала в складі 17-ї німецької армії. Саме тут був здійснений перший перехід словаків на бік Червоної армії, що згодом призвело до створення Чехословацької окремої бригади. Словацькі вояки потрапили під сильний перехресний радянський і німецький вогонь, та зазнали великих втрат. Це були найбільші втрати словацької армії протягом одного дня за всю війну. Наступного дня радянський контрнаступ був відбитий. Загиблих словаків поховали у великій братській могилі на місці їх останнього бою і на цьому ж місці збудовано пам’ятник по загиблим словакам.

І хоча монумент побудували за часів німецької окупації, але це не пам’ятник загарбникам. Словаки по собі залишили в Липовці добру пам’ять.

Монумент був зведений словацькими майстрами і на його відкриття навіть приїхав президент Словаччини Йозеф Тисо. Протягом 1941–1943 рр. сюди з усієї території СРСР звозили всіх загиблих словацьких вояків. Поховання продовжувались і по закінченні війни, коли в липовецькій землі знаходили останки словацьких солдатів. Так останки п'ятьох словаків було тут поховано у 2010 році. Їх кістки разом з гранатами та патронами викопали екскаватором під час прокладення водогону у Липовці. Те, що загиблі були словаками — визначили за черевиками. Жодного жетону, за яким можна було розпізнати, кому належать останки, знайдено не було.

Створення братьскої могили словаків у 1942

Всього за словами місцевих мешканців, у братській могилі поховано близько шестисот словацьких воїнів.

За радянських часів пам'ятник дещо поруйнували, надавали команду підірвати. Липовчани розділилися на два табори — ті, котрі толерантно ставляться до могили словаків, та ті, хто проти її перебування на Липовецькій землі. Якось на могилах навіть хрести позрізали.

У 1996, 2006 і 2011 роках у Липовці відбулися міжнародні акції пам'яті і примирення, символом чого став відновлений Словацький монумент. Деякі липовчани отримали спеціальні нагороди від Посольства Словаччини за «шефство» над братською могилою.

Словацький монумент на карті міста Липовець ->

 

Статью підготовлено за матеріалами: Вікіпедія (http://uk.wikipedia.org/), Офіційний сайт Липовецької міської ради (http://lipovec.com.ua/), Новинний портал 20 хвилин (http://vn.20minut.ua/)